fbpx

Test rodzynki

Test rodzynki

Sztuka uważnego jedzenia nie różni się niczym od innych umiejętności, które chcemy opanować – trzeba ćwiczyć. Praktyka czyni mistrza i odnosi się to absolutnie do każdej dziedziny życia. Chcesz dobrze prowadzić samochód – ćwicz, chcesz nauczyć się grać na pianinie – ćwicz, chcesz jeść uważnie i nie objadać się – ćwicz.

Zatem, teraz pora na trening – trening uważnego jedzenia. 

Jedną z ciekawych metod jest uważne jedzenie rodzynek. Oczywiście, jeżeli nie lubisz rodzynek, możesz wybrać inne dowolne warzywo lub owoc. Ważne, by poświęcić na to kilka minut skupienia. Ćwiczenie to zostało wprowadzone w przez Jona Kabata-Zinna. 

W tym ćwiczeniu angażujesz w proces jedzenia zmysły: smaku, węchu, dotyku i wzroku (a nawet słuchu), co pozwala na pełne doświadczanie jedzenia i skupienie się na momencie. Ważne jest również, żebyś nie podchodził/a do tego zadania z uprzedzeniem „ale to głupie”, „będę wyglądał/a jak dziwak”. Nikt nie ocenia tego, czy wykonujesz to ćwiczenie dobrze, czy nie. Tak naprawdę, nie ma w tym przypadku dobrego i złego wykonania ćwiczenia. 

Po prostu bądź. Obserwuj swoje ciało. Wciel się w rolę dziecka, które po raz pierwszy widzi i próbuje nowe pokarmy – bądź ciekawy i otwarty na nowe doświadczenia.

Zaczynamy. 

Odłóż telefon i zamknij komputer czy to, co właśnie czytałeś. 

Połóż na dłoni 3 rodzynki (lub inny pokarm, który wybrałeś). Prawdopodobnie pojawiają się jakieś myśli związane z rodzynkami, z ćwiczeniem – pozwól im być i minąć. Skup się na rodzynkach. 

Jak wyglądają? Zaobserwuj, jaki mają kształt, czy są pofałdowane, jaki kolor dominuje? Weź sztukę w palce – jak wygląda z różnych stron? Czy kształ jest regularny? Obserwuj niczym dziecko, które po raz pierwszy widzi rodzynki. 

Trzymając rodzynkę poczuj jej strukturę. Możesz ścisnąć ją w palcach. Zapisz to, co czujesz. 

Połóż ponownie na dłoni wszystkie rodzynki i powąchaj je. Jaki czujesz zapach? Czy jest on przyjemny? Czy możesz porównać ten zapach do innego produktu? Zapisz to, co czujesz. 

Jeżeli chcesz, przysuń rodzynkę do ucha i spróbuj usłyszeć jej „dźwięk” – możesz ją ścisnąć, przekręcić. Zapisz, co czujesz. 

Teraz wybierz jedną rodzynkę, której spróbujesz. Zauważ, jakie preferencje dominują? Czy rodzynka większa, a może mniejsza? 

Weź rodzynkę między palce i zwróć uwagę, z jaką łatwością przesuwasz je w kierunku ust – to takie naturalne, prawda? Odsuń palce i zamknij oczy. Spróbuj ponownie przesunąć rodzynkę w kierunku ust. 

Połóż rodzynkę na języku, ale nie jedz jej jeszcze! Co czujesz? 

Przesuń rodzynkę w ustach i obserwuj, co czujesz? Chcesz już ją zjeść? Prawdopodobnie uaktywniły się ślinianki i czujesz więcej śliny w buzi. Skup się na tych odczuciach, na rodzynce. 

Zacznij powoli przeżuwać rodzynkę. Obserwuj, jak czujesz się robiąc pierwszy kęs. Przeżuwaj powoli i obserwuj, czy smak rodzynki się zmienia? Jak zmienia się jej struktura? Jaki smak odczuwasz? 

Gdy przeżujesz dokładnie, połknij rodzynkę. Obserwuj, jakie odczucia Tobie towarzyszą? Chcesz zjeść kolejną? Zapisz, co czujesz zanim sięgniesz po kolejną. 

Sięgając po kolejną rodzynkę, ponownie wykonaj wszystkie czynności. Zaobserwuj, czy czujesz różnicę pomiędzy poszczególnymi rodzynkami? Podejdź do zadania z ciekawością naukowca. 

Zapisz swoje odczucia. 

Spróbuj tak zrobić z różnymi produktami. Wraz z praktyką zauważysz, że jesteś w stanie czerpać przyjemność z jedzenia nawet niewielkiej porcji potrawy. Na początku nie będzie łatwo, ale nie poddawaj się. Nauka wymaga czasu, a potknięcia to także część nauki.

Zatem, keep calm and eat mindfully 🙂 

Świadome jedzenie awokado 😉

Bibliografia:
Rossy L., The Mindfulness-Based Eating Solution, 2016,New Harbinger Publications Inc.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *