fbpx

2. Co to znaczy jeść uważnie?

2. Co to znaczy jeść uważnie?

Co znaczy jeść uważnie?

Czy zastanawiał_ś się kiedyś jaki jest twój stosunek do jedzenia? Czy zwracasz uwagę na to, co znajduje się na twoim talerzu? Jak ci smakuje, jaki ma kolor oraz konsystencje? A może jesteś na tyle rozproszona_y innymi czynnikami, że bardziej skupiacie się na samej czynności niż na tym, co jecie?

Dzisiejszy odcinek to wstęp do tematu uważnego odżywiania, czyli inaczej mindful eating. Dowiesz się z niego, czym właściwie jest umiejętność uważnego jedzenia i jak jeść uważnie. Jak ustalać skalę głodu, sytości oraz czym jest jedzenie bezmyślne.

 

Zapraszam do słuchania 🎙

Gosia 

 

Jeżeli masz pytania, pisz śmiało: malgorzata.pielichowska@gmail.com

Zajrzyj na stronę: https://pielichowska.pl/

Zapisz się do newslettera: https://pielichowska.pl/podcast/#newsletter

Odwiedź mnie:

Facebook: https://www.facebook.com/pielichowska.dietetyk/

Instagram: https://www.instagram.com/gosia.pielichowska

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/pielichowska

UWAŻNE ODŻYWIANIE W PRAKTYCE

  1. Wyłącz dystraktory, czyli TV, komputer, media społecznościowe. Podcast możesz sobie zostawić albo wyłączyć, jeżeli utrudnia Ci skupienie. Może iść w tle muzyka spokojna, instrumentalna.
  2. Nałóż swoją porcję na talerz – warzywa, coś węglowodanowego, np. kasza, coś białkowego, np. ryba i coś tłustego, np. oliwa czy orzechy. Popatrz, czy podoba Ci się to, co widzisz na talerzu. Czy są kontrasty. Czy ta porcja wydaje Ci się duża? Czy warzywa zajmują połowę talerza? Przypatrz się temu.
  3. Oddychaj, zrób 2-3 głębokie wdechy i weź w dłonie sztućce.
  4. Powoli jedz kolejne kęsy. Jeżeli masz problem z tym, że jesz za szybko, to spróbuj albo odkładać sztućce po każdym kęsie albo sięgać po kolejny kęs dopiero wtedy, kiedy dokładnie przeżujesz poprzedni.
  5. Żuj dokładnie – mówiłam o tym wcześniej, to bardzo ważne by pokarm był odpowiednio strawiony. Poza tym, dzięki temu zwalniasz.
  6. Obserwuj swoje ciało i czy dalej czujesz głód, czy już nasycenie? Jak określisz najedzenie w skali od 0 do 10? Zrób chwilę przerwy, dosłownie na dwa oddechy i zaobserwuj swoje odczucia. Wynik 7-8 to optymalne najedzenie i to najlepszy moment, by zakończyć posiłek. 
  7. Delektuj się smakiem! Jemy oczywiście po to, żeby żyć, ale nie zapominajmy, że jedzenie jest też przyjemnością!

WIĘCEJ O UWAŻNYM ODŻYWIANIU...

…dowiesz się z drugiego odcinka podcastu – możesz go przesłuchać klikając w żółtą ikonkę na górze strony albo korzystając z serwisów podcastowych 🙂

Zapisz się na listę słuchaczy podcastu
i odbierz prezent!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *